Автор: Юлія Блажеєвська

За даними Української природоохоронної групи 44% площ заповідників та національних парків знаходяться на тимчасово окупованих територіях або у зоні бойових дій.

Природоохоронні території

В Україні налічується 53 національних парки, 19 природних та 5 біосферних заповідників. Ці об’єкти відносять до природно-заповідного фонду найвищого рангу охорони. До природоохоронних територій також входять ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи тощо. Згідно з даними Державного кадастру природно-заповідного фонду, на початку 2021 року нараховувалося 8633 території та об’єкти природно-заповідного фонду, що складає 6,8% території України. І хоча це удвічі більше, ніж за радянських часів, але все ще дуже мало. В європейських країнах середня кількість таких земель – 21%.

За інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, війна вплинула на 900 заповідних територій загальною площею 1,2 млн га. Це становить близько третини від загальної площі природно-заповідного фонду України.

 

Заповідники та національні парки: рівень шкоди

На тимчасово окупованій території зараз знаходиться 20 заповідників та національних парків. Один із найбільших,  найвідоміших і найдавніших заповідників України – «Асканія-Нова». У 1988 році він став першим українським природоохоронним об’єктом, занесеним до списку ЮНЕСКО.

Серед найпоширеніших проблем, з якими стикаються природно-заповідні території в окупації – втрата контролю, пошкодження територій воєнною технікою, будівництвом окопів та укріплень, залякування тварин, заміновування територій, обстріли, браконьєрство, гуманітарна криза.

П’ять національних парків та заповідників уже деокуповано, однак оцінити шкоду, завдану довкіллю, поки що неможливо. Території залишаються досі замінованими, тому спеціалісти не можуть туди потрапити й оцінити рівень руйнувань.

 

 

 

Однак від війни страждають не тільки окуповані природоохоронні території. Так, науковці причорноморських країн зафіксували підвищену кількість смертей дельфінів. Зокрема й в Україні, на Одещині, в національному природному парку “Тузлівські лимани”.

Загалом в  акваторії Чорного моря проживають три види дельфінів, і всі вони –  червонокнижні. Учені щороку фіксують загибель дельфінів, однак зараз їх кількість значно більша. Причина цього – російські військові кораблі в акваторії. Вони використовують сонари, які видають потужні сигнали, що дуже шкідливі для підводних мешканців. Вони вражають внутрішнє вухо дельфіна, а це його орган навігації. Через це тварина втрачає орієнтацію, не може знайти їжу та гине від голоду. Негативно впливають на морських жителів і розливи нафти. За даними Міндовкілля, за рік війни у воду потрапило 11 тисяч тонн нафтопродуктів.

Місцем особливого занепокоєння екологів є Крим. Саме тут можна зустріти найбільшу в Україні кількість унікальних видів рослин та тварин. Однак контролювати їхнє збереження неможливо. Із 48 об’єктів природно-заповідного фонду Криму загальнодержавного значення, окупаційна влада понизила статус 40 з них. Окупанти облаштували військові полігони на природоохоронних територіях. Так, один із них розташований на ділянці, де зустрічалися рідкісні види птахів степової зони: журавель степовий, дрохва євразійська, лежень степовий і дерихвіст лучний.

Військові полігони в Криму у 2014-2022 роках. Джерело: Олексій Василюк

Загалом за інформацією заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євгенія Федоренка, 35% біорізноманіття Європи знаходиться під загрозою через війну. Це близько 600 видів тварин та 750 видів рослин і грибів.

Рідкісні тварини, які можуть зникнути через війну

До Червоної книги України занесено 687 видів тварин. Серед них є ендеміки – надзвичайно рідкісні види, які зустрічаються на дуже обмеженій території. В Україні налічується 90 видів таких тварин. 67 видів із них опинилися в окупації, 61 з яких знаходиться в Криму.

Якщо такі види тварин зникнуть, вони зникнуть не тільки з України, а й з усієї планети.

На карті позначено розташування рідкісних видів тварин. Для візуалізації використано датасет Finds of rare species of animals in Ukraine (2022) https://www.gbif.org/dataset/b4f04ac9-5449-4dd8-90f9-f66fc942b781

 

Як бачимо, є чимала кількість рідкісних тварин на лінії зіткнення.

На півдні України, якраз у зоні бойових дій, опинився сліпак піщаний.

Ця тварина є тільки в Україні. Основна частина популяції перебуває в межах Чорноморського біосферного заповідника, який опинився в окупації.

Сліпак піщаний. Фото: Червона книга України

У тварини немає очей. Замість них – міцна шкіряна складка, якою вона риє собі нори під землею. Сліпак піщаний є тільки на пісках лівобережної Херсонщини і на Кінбурнській косі. Це вузька смуга, тут весь час із повномасштабного вторгнення тривали бойові дії.

Ми зібрали дані про пожежі за рік після повномасштабного вторгнення росїі в Україну та дані про розміщення рідкісних тварин, і виявили, що на Кінбурнській косі було найбільше пожеж, що свідчить про обстріли.

На карті позначено пожежі, як відбувалися протягом року з лютого 2022 по березень 2023 року. Бачимо велике скупчення пожеж на Кінбурнській косі

Дані про пожежі підтверджують і супутникові знімки.

На фото, зробленому з супутника, видно, що пожежі палають у Чорноморському біосферному заповіднику НАН України. Джерело: https://www.rbc.ua/ukr/styler/okkupanty-unichtozhayut-unikalnyy-zapovednik-1652295165.html

В Україні є пам’ятна монета номіналом дві гривні та десять гривень із зображенням сліпака піщаного. Її випустив національний банк України у 2005 році.

А ще є інші види, які не занесені до Червоної книги, але теж унікальні. “У нас є й інші види, просто їх не встигли ще сюди включити. Наприклад, в новому виданні Червоної книги, яка готується до випуску,  буде ще плюс 177 нових видів, лише тих, які в степу”, – зазначає Олексій Василюк.