Автор: Олександра Наливайко

Інтерактивна мапа

Географічно зумовлено так, що південь України був перспективним місцем розташування відновлювальних джерел енергії. Степова зона та прибережні території викликали інтерес як представників власне української енергетики, так і закордонних інвесторів.

Свого часу будівництво відновлювальних джерел енергії осучаснили територію Запорізької області, розвантажили енергетичну систему, завдяки ним з’явилися нові робочі місця.

ДТЕК щороку звітував про збільшення рівня ефективності сонячних та вітрових електростанцій на Запоріжчині. Екологи відмічали низький рівень впливу на фауну та зменшення кількості викиду вуглекислого газу в атмосферу.

У 2019 році Україна увійшла у десятку країн світу за темпами розвитку зеленої енергетики, а у 2020 – у п’ятірку європейських країн за темпами розвитку сонячної енергетики.

Проте окупація Криму, Донеччини та Луганщини, а згодом і початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну не тільки зупинило розвиток галузі, але й завдало серйозних збитків та руйнувань.

 

СЕС

На окупованій території Запорізької області було зосереджено 15 сонячних електростанцій різної потужності. Найбільшою з них вважається Токмацька СЕС. Вона живила половину Токмацького району та місто Оріхів. Токмацька СЕС працювала за надсучасною запатентованою технологією, так званим принципом соняшника.

На початку повномасштабного вторгнення російські військові обстріляли цей енергооб’єкт. Через ці ушкодження довгий час було знеструмлено майже все місто Оріхів. За словами мешканців найсерйозніший вплив ця аварія мала на місцеву лікарню та військовий шпиталь.

Пізніше у ЗМІ з’явилися повідомлення, що залишки Токмацької СЕС було розграбовано і вивезено з території України.

Менші СЕС здебільшого працювали задля забезпечення аграрних потреб малого та середнього бізнесу або живлення прилеглих територій. Зараз їх стан невідомий.

Також на території Запорізької області розповсюджені так звані СЕС на дахах, які будувалися підприємствами, громадами або просто фізичними особами задля забезпечення власних енергопотреб. Станом на 23 лютого 2022 року на сучасній окупованій території Запоріжчини було зареєстровано (отримали Зелений тариф) 15 СЕС на дахах. Проте через проблеми з водопостачанням останніми роками такі станції отримали неабияке розповсюдження серед сільських громад та дачних кооперативів на мелітопольському напрямку. Тому точну кількість СЕС на дахах з’ясувати неможливо.

 

ВЕС

У Приморському районі Запорізької області розташовані 4 вітрові електростанції. 3 з них вважаються найпотужнішими в Україні: Ботіївська, Приморська та Орлівська. Свого часу потужності Ботіївської ВЕС вистачало для того, щоб живити південь Запоріжчини та північ Криму.

Під час повномасштабного вторгнення їх було зупинено. Сучасний стан не відомо.

Норвезька компанія Emergy хотіла побудувати у Запорізькій області найбільшу ВЕС «Зофія», проте 10 лютого 2022 року оголосила про відтермінування будівництва до жовтня через економічні причини. Розпочати будівництво тепер неможливо через агресію Росії.

Експерти зауважують, що російська агресія застопорила розвиток галузі відновлювальної енергетики на території України. Проте саме в ній вони вбачають і перспективи.