Автори: Максим Кладітін, Світлана Фролкіна

Маріуполь – це промислове місто, в якому одним з проблемних питань є екологія. Викиди шкідливих речовин до атмосфери стають головною причиною високого рівня забруднення повітря та його насиченості вуглекислим газом. На сьогоднішній день головними поглиначами СО2 залишаються зелені насадження.

В 2017 році в Маріуполі почала діяти «Програма озеленення міста», головною метою якої була й залишається розробка ефективного та високодекоративного асортименту рослин, які були б прилаштовані до реалій промислового міста в степовій зоні. «Зелена» стратегія Маріуполя продовжує свій розвиток й сьогодні.
Озеленення міста не проходить безслідно для стану повітря та вмісту в ньому корисних та шкідливих речовин. Як сказано в програмі озеленення території міста Маріуполя, що температура повітря влітку в скверах і на бульварах в середньому на 1,5-3 С нижча, а відносна вологість на 2-8% вища, ніж на відкритих площах; в міських парках і лісопарках ця різниця доходить до 6,5 С і 10-13% вологості відповідно. Рослинність сприяє підвищенню іонізації повітря. Так, вміст легких іонів в лісовому повітрі складає 2-3 тис/см3, в міських парках і садах – близько 800 – 1200, а в не озеленених дворах лише – 500. Крім того, багато деревних і чагарникових порід виділяють в повітря летючі органічні речовини – фітонциди, згубні для шкідливих мікроорганізмів.
Місто Маріуполь розташоване на своєрідній території з властивою для неї мозаїкою ґрунтів, різною глибиною залягання ґрунтових вод та варіаціями експозицій рельєфу і мікроклімату. За цих умов бажано мати широкий асортимент життєздатних декоративних рослин для вирішення різнопланових завдань озеленення і задоволення розмаїтих смаків. Сформовані в різних ґрунтово-кліматичних зонах північної півкулі, інтродуковані рослини здатні
задовольнити різноманітні потреби з максимальною екологічною ефективністю для довкілля. Проте не варто забувати, що світ починає стикатися з проблемою поступової втрати та зменшення обсягів води для задовільнення потреб людства. Не оминула така проблема й Україну. Актуальним прикладом катастрофічних втрат води нині є Павлопольське водосховище, що забезпечувало водою садові товариства та ММК ім. Ілліча, яке стрімко міліє (станом на вересень 2020 року вода у водосховищі відійшла від берега на 3-5 метрів, оголивши дно з уламками снарядів, інформує 0629.com.ua). Аналізуючи цю інформацію, варто вже заздалегідь розглядати різні сценарії забезпечення водою міста, щоб у майбутньому проблема нестачі води не стала несподіванкою, й існували різні способи подолання цієї проблеми.

Інформаційним приводом до цього розслідування стала публікація на особистій сторінці Facebook депутата Маріупольської міської ради VII скликання від партії «Сила Людей» Максима Бородіна (публікація від 05.12.2020), у якій депутат висвітлює тему щодо «неправильно обраної стратегії» озеленення міста.

Максим Бородін (5 грудня 2020 р.): «І про стратегічне. Наш мер полюбляє повторювати про стратегічні цілі в розвитку міста. І я вважаю, що стратегія – це здорово. Ось тільки неправильно обрана стратегія – це трагедія. І в питанні озеленення Маріуполя нас чекає величезна біда. Назва біди – рулонні газони!».
П’ятим пунктом у його публікації стала проблема витрат води для поливу газонів у зелених зонах, парках та скверах. До речі, станом на січень 2021 року покриття зеленими газонами у місті Маріуполі наявне у парку «Веселка», «Театральному сквері», «Грецькій площі» та на «площі Свободи». Також на сьогодні активно відбувається реконструкція парку імені М. Гурова, який у своєму проєкті також має газонне покриття.

Максим Бородін (5 грудня 2020р.): «І величезна проблема №5: поливи – газон вимагає постійного поливу літом (+середина весни і до середини осені). І тут я вам нагадаю – Маріуполь розташований в степовій зоні, зоні ризикового землеробства, де дощів може не бути по 3-4 місяці з весни і по осінь! А витрати на полив газону просто божевільні – один парк «Веселка!» для поливу газонів використовує влітку порядку 300 000 літрів на добу! Загальна площа газонів в маріупольських парках на сьогодні – приблизно 67 000 м2! Споживання води приблизно 50 літрів на добу на 1м2, що дорівнює 3 350 000 літрів на добу! І питання навіть не ціни цієї води. Питання – в доступності. Нагадаю, що газонами масово застелили: «Веселку», «Центральний парк Драмтеатру», «Грецьку площу», «Площу Свободи». І на підході грандіозний і дивний проєкт «Парку Гурова». Там кількість газонів просто перемогла усі залишки здорового глузду остаточно…


Виникає питання: де місто планує брати воду під цей полив? Адже навіть спорудження очисного заводу не збільшить загальний баланс води в місті, просто частина існуючої води очищатиметься. А на сьогодні ситуація в цілому у світі і в Україні така, що ми продовжуємо втрачати запаси прісної води», – так вважає міський депутат, який до речі, на наші запитання посилався на інсайдерське джерело.
У п’ятому пункті публікації було наведено приблизні обсяги використання води для поливу газонів, що дійсно шокують. Проте жодних джерел інформації та посилань на статистичні дані, які б згадував у своєму дописі депутат, немає.
Ця публікація викликала інтерес та обговорення серед маріупольців, тому ми вирішили з’ясувати інформацію щодо обсягів витрат води на підтримку та озеленення газонів у парках, скверах та зелених зонах Маріуполя, опублікованої на сторінці Facebook депутата Маріупольської міської ради VII скликання від партії «Сила Людей» Максима Бородіна. Допис був досить резонансним та отримав велику кількість переглядів і коментарів.

ДЕ ЗНАЙТИ ІНФОРМАЦІЮ?

Пошук відповідей на наше питання було розпочато з сайту міської ради Маріуполя (mariupolrada.gov.ua). На сайті працює система «Прозоре місто», яка дає вільний доступ до інформації щодо запобігання корупції, прозорих закупівель, комунального майна та земельних ресурсів, міського бюджету, документів Маріупольської міської ради, районних адміністрацій тощо. Наша тема включає в себе полив газонів, а отже нам потрібно користуватися інформацією щодо комунального майна та земельних ресурсів. Задовільненням потреб територіальної громади міста Маріуполя у виконанні робіт та наданні послуг, пов’язаних з ремонтом, будівництвом та утриманням зелених насаджень (зокрема, поливом газонів), надання платних послуг юридичним особам та населенню займається «Маріупольське комунальне підприємство зеленого будівництва».
Крім того, як і будь-яке комунальне підприємство, Маріупольське комунальне підприємство зеленого будівництва (далі – «Зеленбуд») має у вільному доступі публічну інформацію та документи щодо своєї прямої діяльності. Серед них є такі документи, як звіти про фінансові результати, реєстри зелених насаджень станом на певний проміжок часу тощо.
що нас цікавить бюджетна програма витрат Зеленбуду на 2020 рік, і знаходимо документ під назвою «Паспорт бюджетної програми на 2020 рік».

«Утримання та поточний ремонт об’єктів благоустрою та зеленого господарства (парків, скверів, фонтанів, криниці, МАФ, пляжів та інших місць загального користування ) (МКП зеленого будівництва)», у якому наявні дані щодо середньої вартості утримання, ремонту та проведення благоустрою різних об’єктів зеленого господарства. Схоже, що відповідь знайдено, однак аналізуючи таблицю більш глибоко, розуміємо, що у таблиці відсутня інформація щодо саме поливу газонів, та витрат на полив газонів у місцях зеленого господарства. Натомість, маємо лише загальні приблизні обсяги видатків, що сягають 116 878 003 грн. Отже, це не зовсім те, що нам потрібно.
Далі ми розглянули обсяги витрат води за допомогою електронної системи публічних закупівель «Prozorro». Обираючи фільтр «Донецька область», та вводячи повну назву (МКП “Зеленого будівництва”), ми знаходимо Маріупольське комунальне підприємство зеленого будівництва у базі даних Prozorro.

У відповідь на запит ми отримали численну кількість тендерів та закупівель МКП «Зеленого будівництва». Аналізуючи дані за 2020 рік, ми сподівались знайти інформацію щодо обсягів води на полив газонів, що допомогло б нам визначити приблизну кількість витрат води та коштів. Проте і на цей раз нас знову чекала невдача.

З ПЕРШИХ ВУСТ

Для того, щоб не гаяти час, ми вирішуємо скористатися можливістю особисто поспілкуватися з депутатом політичної партії «Сила людей» в Маріупольській міській раді VIII скликання Максимом Бородіним, публікація у Facebook якого і стала інформаційним приводом для початку розслідування. Основним питанням до депутата було питання інформаційних джерел, а також декілька уточнювальних та додаткових запитань стосовно цієї ситуації.
У своєму пості, Максим Бородін використовував деякі статистичні дані, в яких зазначалося, що для поливу газонів лише в одному парку «Веселка» влітку використовується порядку 300 000 літрів води на добу. Але як зазначає сам депутат міської ради: «У мене ці дані неофіційні, але вони приблизно такі. У відкритому доступі їх [джерел] не буде, але дані можна запросити, зробити запит на публічну інформацію до Маріупольської міської ради».
Щодо можливих проблем стану природного середовища, що пов’язане із залишком таких ресурсів, Максим Бородін висловився наступним чином: «Зараз неможливо відповісти, тому що немає вихідних даних по водному балансу. Але, з тих тенденцій, які вже видно неозброєним оком, з огляду на Павлопольське водосховище, і те, що минулий рік був не такий посушливий, і тому було ще більш-менш… А ось два і три роки тому, коли дощів практично не було чотири місяці в літній період, то дійсно вже був дефіцит води, і мова вже йшла про відключення, навіть міські. Тому на сьогоднішній момент баланс води – це дуже серйозна річ, і також ми сьогодні дуже сильно залежимо від поставок з непідконтрольних Україні територій».

Треба зазначити, що актуальним прикладом катастрофічних втрат води нині є Павлопольське водосховище, яке стрімко міліє, а саме за статистичними даними станом на вересень 2020 року, вода у водосховищі відійшла від берега на 3-5 метрів, оголивши дно з уламками снарядів, інформує 0629.com.ua. Аналізуючи цю інформацію, варто вже заздалегідь розглядати різні сценарії забезпечення водою міста, щоб у майбутньому проблема нестачі води не стала несподіванкою, й існували різні способи долання цієї проблеми.
Окрім проблеми виснаження водних ресурсів, можна говорити й про стан та хімічний склад води у водосховищах. «У Старокримському водосховищі божевільна жорсткість, при нормі в 7-8, вона 22 і більше», – зазначає депутат
Бородін. – «Саме тому сьогодні частина води для постачання та використання у Маріуполі отримується з Сіверського Донця, але лише з тієї умови, якщо не пошкоджений канал та доступ до води з окупованих територій відкритий. За своїм хімічним складом вода, що отримана з декількох джерел, не ідеальна, але за умов, які ми спостерігаємо зараз, це є оптимальним вирішенням проблем, що пов’язані з кількістю та якістю води».
Також, під час повторного аналізу публікації депутата, та особистої розмови, нас зацікавило питання чуток щодо можливих тимчасових відключень води літом у садових товариствах.


У цьому резонансному дописі Максим Бородін вважає «І при тому, що в мерії прекрасно розуміють ситуацію Маріуполя з дефіцитом водного балансу і навіть обговорюють можливі тимчасові відключення літом садових товариств від води (я тільки не зрозумів на яких підставах?!) – але продовжують в проєктах масово використати тисячі квадратних метрів газону!».
На питання про цей пункт у публікації депутат відповів досить коротко:
«Поки що таке питання проговорювалося у мерії, але, напевно, краще про це знає перший заступник міського голови Михайло Михайлович Когут».


Також, не відходячи далеко від теми водного балансу Маріуполя, ми пригадали, що квітні 2017 року, під час презентації «Програми озеленення Маріуполя» було висловлено ідею про створення ботанічного саду, який може стати екологічно-просвітницьким центром та науковою базою у південно- східному регіоні України. Сьогодні ця ідея і надалі продовжує отримувати підтримку та свій розвиток, але дивлячись на ситуацію з використанням кількості води для поливу газонів, виникає питання про її доцільність та наслідки.
«Все залежить від того, як буде побудована система поливу, як буде здійснюватися підбір рослин і всього іншого. Природно, ботанічний сад буде споживати воду, але якщо це організувати правильно, то він буде споживати воду на рівні стандартного парку з газонами. Тобто, якщо не робити головними газони, а робити опір на вибір засухостійких рослин, то втрати будуть не такими глобальними для міста. У цьому плані, ботанічний сад – це більш раціонально з точки зору отримання віддачі і корисності для міста», – впевнений Максим Бородін.

ЦІНА ВОДИ

Проаналізувавши розмову с депутатом, визначивши, що його джерела є «неофіційними», ми вирішили надіслати запит на доступ до публічної інформації до міської ради Маріуполя. Користуючись Законом України «Про захист персональних даних», та Законом України «Про доступ до публічної інформації», ми створили інформаційний запит Фото 4: Фролкіна Світлана
та вчасно отримали відповідь. Основним нашим питанням стали обсяги використаної води та витрачених коштів на закупівлю води з метою поливу газонів у паркових зонах, скверах та площах. Також, крім цього, ми вирішили повернутися до паспорту бюджетної програми на 2020рік, для того щоб перевірити, чи дійсно бюджетна програма відповідає витратам на прикладі вартості утримання одного фонтану за сезон 2020 року.

У визначений законом термін, ми отримали відповідь на наш запит від Департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради.

ПРАВДА ЧИ ФЕЙК?

У відповіді на перше питання маємо такі обсяги використаної води та витрачених коштів на її закупівлю: за сезон поливу зелених насаджень на територіях парку «Веселка», Театральній та Грецький площах, а також в районі ЦНАП «Мультицентр» у 2020 році було витрачено 54 929 м3 води, на суму
коштів у розмірі 879 303, 43 грн. Повертаючись до публікації Максима Бородіна, згадуємо, що за його інформацією витрати води для поливу зелених насаджень за добу сягають приблизно 3 350 000 л води.

Конвертуємо 54 929 м3 води в літри, і отримуємо 54 929 000 л. витраченої води за весь сезон поливу зелених насаджень у 2020 році. Для остаточного порівняння і розуміння ситуації варто помножити нібито «добову кількість води», зазначену депутатом на приблизну кількість днів проведення поливу газонів. Як зазначає Зеленбуд, взагалі сезон поливу складає чотири місяці, тобто приблизно 120 днів. Помножаємо 3 350 000 л. води на 120 днів, і отримуємо результат у вигляді 402 000 000 л. води, що перевищує офіційні дані майже у вісім разів.

Перейдемо до другого питання, щодо бюджетної програми на 2020 рік, та її відповідності витратам на прикладі вартості утримання одного фонтану за сезон 2020 року.


Згідно з даними в таблиці, розрахунковий показник середньомісячної вартості утримання одного фонтану у поточному році складає приблизно 200 000 грн. Однак, згідно з офіційною відповіддю на запит від Міської ради Маріуполя, за весь сезон 2020 року обсяг витраченої води на функціонування фонтанів (не одного, а трьох найбільших фонтанів міста) сягає у сумі приблизно 67 000 грн, що значно перевищує середньомісячний план утримання фонтану, не кажучи вже про річну вартість. Головне завдання розслідування вирішено, однак журналістська допитливість та бажання дійти до істини підштовхує нас на нову дію – створення електронного запиту до першого заступника міського голови Михайла Когута.


Однак, попри вже вичерпаний законом термін, жодних відповідей не надійшло, окрім телефонного дзвінка з нестандартними питаннями. На наш номер телефону, що було прикріплено до звернення, надійшов дзвінок, під час якого співробітниця контакт-центру Маріупольської міської ради розпитувала, до якого саме садового товариства «ми належимо», і «чому вас цікавить це питання». Під час телефонної розмови ми відстоювали свої інтереси, користуючись Законом України «Про звернення громадян», згідно з яким ми маємо право на повну відповідь на поставлене питання навіть у випадку, якщо ми не належимо до цього садового товариства, однак у відповідь ми почули лише «Я вас почула, до побачення». Більше не було жодної відповіді, чи відповіді, яка повинна надійти на електронну пошту. Додаткове питання нашого розслідування залишається відкритим, і ми обов’язково продовжимо пошуки інформації та дійдемо до істини.
Таким чином, озеленення міста є одним з головних етапів розвитку інфраструктури міста, а також виправлення екологічної ситуації, яка зараз залишається невтішною.
Перевірка та аналіз даних показали, що використання водних ресурсів для забезпечення об’єктів інфраструктури, зокрема фонтанів та зелених насаджень, є більш доцільним, як могло здатися при вивченні вихідних даних, в тому числі беручи до уваги те, що вони перевищували офіційні дані майже у вісім разів. Дописи, подані депутатом Маріупольської міської ради VII скликання від партії «Сила Людей» Максимом Бородіним у Facebook не мають підтверджень. Проте резонанс не вщухає ані навколо екологічних проблем Маріуполя, ані «зелених» закупівель.