Автор: Ольга Галака

На сьогоднішній день українські АЕС виробляють понад 50% електроенергії країни. Не зважаючи на те, що трагічні події поселили страх та недовіру у серцях людей, ця індустрія продовжує розвиватись. Проте, чи правильним є вибір саме атомних електростанцій?

За кількістю ядерних реакторів, Україна посідає дев’яте місце у світі та п’яте у Європі. На даний момент в країні функціонує п’ять атомних електростанцій з 15 енергоблоками, одна з яких, Запорізька АЕС, найбільша в Європі.
Запроваджена атомна енергетика в Україні була за часів Радянського Союзу і була викликана прагненням замінити теплові та гідроелектростанції в час зростання потреби в електроенергії і була обумовлена більшою потужністю порівняно з аналогами.
Після вибуху на Чорнобильській АЕС було впроваджено мораторії на будівництво нових АЕС на п’ять років. Проте вже через три роки мораторії було знято. Енергоблоки Чорнобильська АЕС була поступово виведена з експлуатації, а на заміну їй було відкрито три нових енергоблоки. Таким чином, станом на 2012 рік, працює чотири АЕС на яких працює 15 реакторів, які виробляють близько 50% загальної електроенергії України і уряд планує розвивати цю галузь енергетики надалі. На мапі представлено розташування АЕС на території України Видобуток електроенергії за рахунок використання АЕС залишається стратегічним. Начальник відділу довгострокової експлуатації та управління старінням Державної інспекції ядерного регулювання України Юрій Гребенюк зазначив, що розглядаючи Енергетичну стратегію, Україна визначає атомну енергетику як одне з найбільш економічно вигідних низьковуглецевих джерел енергії.

Видобуток електроенергії за рахунок використання АЕС залишається стратегічним. Начальник відділу довгострокової експлуатації та управління старінням Державної інспекції ядерного регулювання України Юрій Гребенюк зазначив, що розглядаючи Енергетичну стратегію, Україна визначає атомну енергетику як одне з найбільш економічно вигідних низьковуглецевих джерел енергії.
На противагу цьому судженню було відмічено, що доля АЕС у виробництві електроенергії у 2040 році не перевищить 11%.
Одним із факторів, стримуючих розвиток атомного енерговиробництва – економіка. Головними проблемами АЕС є високі капітальні витрати, великі ризики та значний період повернення інвестицій. Витрати на будівництво
нових АЕС з кожним роком ростуть, галузі не вистачає довгострокового інвестування.
Також постає питання утилізації радіоактивних відходів. У 2019 році розпочав роботу завод з переробки рідких радіоактивних відходів. У процесі переробки відходи цементуються та перетворюються на більш безпечні для зберігання та захоронення. Важливою проблемою залишається захоронення відходів.
Важливим фактором доцільності розвитку АЕС являється саме виробництво енергії. Наскільки електростанції дотримуються виробничих планів і поставлених задач – актуальне питання для визначення доцільності просування атомної енергетики для України.

Дані недовиробництва електроенергії АЕС та їх причини.

Дані за 2018 рік показують, що основною причиною недовиробництва є зупинення для проведення планових ремонтних робіт, що показано червоним
кольором та перевищує 35%. Протягом року відсоток витрат електроенергії знижується, що дає змогу припустити покращення технічного аспекту роботи АЕС. Інші причини мало впливають на виробництво. Звертає на себе увагу причина проведення позапланових ремонтних робіт, що виділено жовтим кольором на графіку. Відсоток втрати менш значний порівняно з першою причиною і становить не більше 6%, але значно більший за результати інших причин.

У 2019 році проблема ремонтних робіт також привалює і загострення припадає на середину року, тобто протягом минулого року частка недовидобутку зменшувалась, але в 2018 році частка недовидобутку зросла к середині, хоча згодом відсоток втрат знову почав зменшуватись. Порівняно з попереднім роком частка інших причин недовидобутку збільшувалась. Причинами було обмеження зовнішньої та системної потужності і сезонні
коливання. Такі простої вплинули на видобуток енергії більш значною мірою, ніж у попередньому році.

У 2020 році наглядно проявляється нестабільність процесу вироблення електроенергії АЕС, потому відсоток недовиробництва залишається на рівні минулих років. Відсутність стабільності росту, зниження показників і найбільші втрати так само припадають на планові зупинення робіт. Значно зростає частка інших причин зупинки роботи АЕС порівняно з минулими роками. Потому балансові обмеження потужності стали вагомою причиною зменшення видобутку, а природний впливи почастішали.
Проте, прес-служба «Енергоатому» зазначає, що показники виробництва електроенергії перевищували планові. За даними першої половини 2020 року видобуток становив 102,4%. Натомість, коефіцієнт використання встановленої потужності енергоблоків АЕС скоротився на 5,8% порівняно з минулим роком.
Питання розвитку атомної енергетики доволі спірне, враховуючи всі переваги та недоліки даного виду видобутку електроенергії плюс масштабність мінус ефективність. На тлі розвитку альтернативних способів видобутку електроенергії, такими як сонячна енергетика або використання водню, що в перспективі можуть бути більш рентабельними. Питання неоднозначності користі для країни використання тільки АЕС, залишається відкритим.