У матеріалі «Землю пустять з молотка?», опублікованому в газеті «Запорозька Січ» № 050-053 від 16 березня 2017 року, народний депутат України Євген Балицький (одномандатний округ № 80 м. Мелітополь, Мелітопольський район, член фракції партії «Опозиційний блок»), піддаючи критиці законопроект № 5535 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», зробив заяву, в якій торкнувся теми  зростання світового попиту на продовольство  та формування ринку землі в Україні. У цьому ж інтерв’ю Балицький піддав тотальній критиці підсумки роботи уряду в сфері АПК за минулий період.

 

Теза 1: «… Потреба в продовольстві у світі зростає величезними темпами – за найближчі роки вона може вирости на 64%».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Аналітичними та статистичними питаннями, пов’язаними з продовольчою і сільськогосподарською проблематикою на світовому рівні займається Продовольча і сільськогосподарська організації Об’єднаних націй – ФАО. На офіційному сайті організації регулярно публікуються матеріали, присвячені цим аспектам.

Зокрема, у статті «ОЭСР и ФАО: Ожидается рост средних цен на сельскохозяйственную продукцию, обеспокоенность отсутствием продовольственной безопасности сохраняется», описується ситуація з сукупним світовим попитом на продукти харчування: «Зростання виробництва продовольства зможе задовольнити попит. Відповідно до «Сільськогосподарського прогнозу» у найближче десятиліття обсяг виробництва аграрної продукції буде зростати повільніше, ніж у минулі десять років. Проте він зможе досягти 70-відсоткового зростання, необхідного для задоволення ринкового попиту населення у 2050 році.

Як видно з експертної публікації, темпи зростання попиту на продовольство розраховані на рівні 70 %. Цифру, близьку до даної, озвучує і депутат Євген Балицький – 64 %. У той же час нардеп кардинально помиляється в оцінці темпів зростання попиту. Балицький заявляє, що попит «зростає величезними темпами». Що стосується прогнозованого періоду, то, за висновком ФАО, часовий лаг прогнозу становить 10 років. Кінцевою ж датою оцінки попиту вказано 2050 рік.

За словами ж народного депутата, прогнозований період характеризується як «в найближчі роки», що не відповідає висновкам міжнародних експертів.

 

Теза 2: «Уряд не виконав жодної своєї обіцянки, на які так розраховували українські сільгоспвиробники. У минулому році вони не отримали від держави навіть мінімальної допомоги. Більш того, уряд свідомо вимиває залишки коштів у аграріїв, тим самим ставлячи під загрозу посівну кампанію і продовольчу безпеку країни в цілому».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

У звіті про роботу Кабінету Міністрів України в 2016 році вказані основні державні програми, які були реалізовані на підтримку АПК. Зокрема, державна програма «Фінансова підтримка АПК шляхом здешевлення кредитів» – 279,8 млн грн. Реалізація програми, що діє і в поточному році, дозволила 663 сільгосппідприємствам здешевити кредити загальним обсягом 12,5 млрд грн.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» тільки за бюджетною програмою «Фінансова підтримка сільгосптоварів-виробників» передбачається здійснити витрати в обсязі 4 млрд 770 млн гривень.

Крім того, вперше з метою забезпечення прогнозованості державної підтримки АПК у майбутньому в Бюджетному кодексі України була зафіксована індикативна норма витрат, розмір якої повинен бути не менш як 1 % ВВП.

Автор: Володимир Герасин