Галина Литвин, виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна», в ефірі програми «Політична шахівниця» від 17 листопада 2017 року на телеканалі ТРК «Львів» заявила: «Закінчився нещодавно набір на пріоритет «Спадщина» – збереження історико-культурної і природної спадщини. З 146 проектів, які потрапили в другий набір, не було жодного проекту, який стосувався історичної пам’яті. Тобто це, напевно, не та проблема, яка турбує мешканців прикордоння» (31:01).

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 спрямована на розвиток прикордонних регіонів трьох країн шляхом фінансування некомерційних проектів. Кожен з них відноситься до одного з чотирьох пріоритетів, і перший має назву «Промоція місцевої культури та охорона історичної спадщини». В рамках цього пріоритету розглядаються в конкурсному порядку проекти, що мають на меті просування культури, історії та збереження природи.

До першого етапу конкурсного відбору потрапили 162 проекти. Відповідно до переліку їх титулів, принаймні 15 мають опосередковане відношення до історії. Деякі з них:

  • «Більше об’єднує нас, ніж розділяє» – платформа для культурного та історичного розвитку співпраці для партнерських муніципалітетів Пятніца та Новоселиця
  • Ягеллонський замок у Мєльнику та замок Сапєха у м. Високе – свідки нашої спільної історії
  • Багата культура та історія – сприяння спільній історичній і культурній спадщині з метою поліпшення соціально-економічного розвитку Красноставського району та міста Радивилів
  • Популяризація культурного та історичного потенціалу Бєльська-Підляського та Рахова на перехресті культур, релігій та національностей

Крім цього, ще чотири напряму стосуються історичної пам’яті, зокрема історії польсько-українського прикордоння, яка наразі призводить до непорозумінь між обидвома сторонами:

  • Міст поділів і упереджень – історія як урок для майбутнього
  • Галицька сцена нашої спільної історії. Сприяння українській та польській культурі в рамках співпраці Польського дому у Львові та Українського дому в Україні (один з проектів-переможців)
  • Збереження галицької історико-культурної спадщини польсько-українського прикордонного регіону
  • Спільні заходи щодо заохочення та збереження історико-культурної галицької спадщини польсько-української прикордонної території

До другого етапу відбору пройшли на 16 проектів менше, але якісь з цих щонайменше дев’ятнадцяти залишилися, а один є переможцем й у фінальному етапі. Отже, Галина Литвин маніпулює твердженням про те, що мешканців прикордоння не турбує історична пам’ять і що нібито вагу українсько-польських непорозумінь перебільшують.

Автор: Каріна Шевченко

Редактор: Олександр Гороховський

Експерт: Володимир Герасин