Автор: Марія Федорів

Вручення томосу про автокефалію Помісної Православної церкви в Україні, яке відбулося 6 січня 2019 року, призвело до конфлікту між вірянами ПЦУ та УПЦ МП.

Роками Московський патріархат навіює думку, що Православної церкви України не існує, адже на ній стоїть анафема, а після появи Томасу вони почали говорити, що він недійсний.

Яскравим прикладом стала ситуація на Тернопільщині у селі Стінка, де було прийняте рішення про перехід із УПЦ Московського патріархату до єдиної Помісної Української Церкви. Але деякі жителі, зокрема і сам священнослужитель, не були згідні з таким рішенням і не визнають ПЦУ. Протоірей В. Мойсюк відмовився покидати храм і почав збирати вірян, які були проти переходу, щоб не віддати церкву громаді ПЦУ.

Почалося все з того, що з ініціативи вищезгаданого священника прихильники УПЦ МП 28-30.01.2019 року без відома сільради та не будучи уповноваженими жодними зборами жителів села збирали підписи на свою підтримку. Порушення проявилися й у тому, що чимало підписів було зроблено не власноруч внесеними у списки, бо вони перебували за межами України, зокрема в Росії, Польщі, Франції, а збирачами підписів 1-2 лютого сесія сільської ради уповноважила своїх депутатів створити групи для збору законних списків прихильників тієї чи іншої церкви, включивши в кожну з груп представників УПЦ і ПЦУ. Проте о.Мойсюк не відпустив своїх вірян заявивши, що вони мають 149 своїх прихильникв за попередніми списками, хоча пізніше обмовився, що їх 120 по факту. За списками іншої групи ПЦУ підтримали 614 чол., два проти. Відмовилися від опитування 45 сімей https://youtu.be/LhU_V2eF7nY?t=87

Не бажаючи розпалювати конфлікт на прохання вірян МП і щоб мирно провести піст, 07.02.2019 року було складено договір про почергове богослужіння в храмі до 1.05.19 року. 12 травня  рихожани Московського патріархату прийшли на чергову відправу, де парафіяни помісної церкви пред’явили їм документи про переєстрацію громади в ПЦУ.

Але колишній настоятель храму не погодився із даною пропозицією «об’єднатися». Він прийшов на церковне подвір’я зі своїми вірянами, вимагаючи допустити їх на недільну відправу, але сам не наважився переступити поріг церкви, оскільки на підставі підписаного ним договору він міг бути притягнутим до кримінальної відповідальності.

Покинувши стіни церкви, вони незаконно облаштували будинок, який належить громаді села і проводять там богослужіння. Віряни заявляють, що на виселення не має ніхто права, оскільки будинок вони орендують, хоча в червні договір про оренду УПЦ МП розірвано, а у вересні складено з громадою ПЦУ Мойсюк і його громада відмовляються покидати будівлю, тому ці події ще більше розпалили конфлікт між громадами, оскільки представники ПЦУ вимагали, щоб колишній настоятель храму покинув будівлю.

Ще упродовж останніх днів грудня 2019 року на території приборства, де самовільно без реєстраці проживає священник протоієрей Василь Мойсюк, велися роботи зі спорудження дзвіниці, на що прихожани церкви МП не мали жодного права, через те що договір про оренду даного приборства було розірвано ще в червні 2019 року. Проте священник відмовився звільнити земельну ділянку і будівлі, які належать громаді цього села. Саме тому представники громади ПЦУ прийшли на подвір’я приборства на початку грудня, коли практично було незаконно встановлено дзвін. Між ними та священнослужителем відбулась суперечка, під час якої громада вимагала демонтувати дерев’яну дзвіницю, а священник навідріз відмовився. о. В. Мойсюк зажадав від них покинути подвір’я. Щоб не допустити розпалювання конфлікту, колишній предстоятель церкви і голова сільради викликали поліцію.

В присутності правоохоронних органів представники МП заявили, що вони споруджували гойдалку, а не дзвіницю, а о.Мойсюк на питання про будівлю, в якій молиться їхня громада, відповів, що це комора. Після довгих перемовин зійшлися на тому, що ніхто не буде споруджувати ніякі будівлі і міняти їхнє призначення. Саме про це протоієрея було попереджено сільською радою у письмовій формі.

Згодом прихильники МП патріархату звільнили будівлю і всупереч всім заборонам збудували власну церкву на території будинку одного з парафіян.

Ця ситуація залишається актуальною, адже це не єдина церква збудована прихожанами Московського патріархату на Тернопільщині. Залишається питання звідки надходять гроші на будівництво церкви, та скільки людей досі підтримує УПЦ МП. Дослідження вимагає подальших журналістських розслідувань, щоб дати відповідь на всі запитання.