Інноваційні підходи до наукової та журналістської практики (2024–2025)

Намір проекту – сприяти покращенню контенту регіональних медіа в Україні шляхом навчання молодих і майбутніх журналістів інноваційним підходам і темам, важливим під час війни та післявоєнної відбудови.

Цільова група проєкту – молоді та майбутні журналісти та викладачі факультетів журналістики.

Разом зі своїми викладачами молоді та майбутні журналісти відвідують інтенсивні курси та серію семінарів під керівництвом провідних українських та чеських викладачів. Акцент буде зроблено на впровадженні нових знань в університетську та журналістську практику та на принципі навчання на практиці.

Важливим елементом також є посилення співпраці між регіональними ЗМІ, майбутніми журналістами та факультетами журналістики, яку ми підтримуватимемо в рамках проекту спільною участю в курсах, роботою над текстами та спільними міні-проектами.

У рамках проекту ми також визначимо бар’єри та виклики у навчанні майбутніх журналістів та у співпраці з експертами розробимо рекомендації, які буде публічно представлено.

Проєкт здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії в межах програми TRANS.

Підвищення якості підготовки молодих журналістів в Україні

Мета проєкту – покращення підготовки майбутніх регіональних журналістів за допомогою неперервної освіти та навчання викладачів факультетів журналістики, зокрема у сфері нових медіа, роботі з первинними даними та використання даних у журналістській практиці. Під час проєкту будуть організовані інтенсивні навчальні курси для викладачів та студентів.

Цільовою аудиторією проєкту й надалі залишаються викладачі кафедр і факультетів журналістики та їхні студенти, для яких підготовані фахові семінари від чеських та українських експертів та конкурс студентських журналістських робіт на актуальну тематику.

Проєкт мав би посили важливість роботи з первинними даними як інструмента боротьби з пропагандою – як в Україні, так і в Чехії. Також будуть організовані зустрічі з чеськими та українськими експертами для студентів чеських та українських університетів, спрямованих на тематику гібридної небезпеки та значення перевірки інформації та роботи з первинним джерелом.

Проєкт є продовженням проєкту «Використання даних у боротьби проти маніпуляції та дезінформації», який був реалізований у 2020 – 2021 рр.

Проєкт здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії в межах програми TRANS.

У 2022 році Асоціація з міжнародних питань (АМО) реалізувала проєкт «Підвищення якості підготовки молодих журналістів в Україні», який через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, мусів гнучко реагувати на вимоги часу та потреби українських викладачів та студентів факультетів та кафедр журналістики. АМО спільно з українськими партнерами «Наші гроші. Львів» та Texty.org реалізувала два навчальні курси для українських викладачів у гібридному форматі – онлайн та офлайн – які були спрямовані на особливості роботи журналістів під час війни: «Журналістика в умовах воєнного часу» та «Війна в Україні на картах». Також відбулася освітня поїздка до Чехії викладачів факультетів та кафедр журналістики, які були найбільше задіяні в проєкті. Протягом року у навчанні взяло участь близько 50 викладачів українських університетів, які в свою чергу навчали студентів як працювати з даними з відкритих джерел, як дотримуватися безпеки в інформаційному полі, що таке OSINT та як це може допомогти в роботі журналіста під час війни.

Студенти факультетів та кафедр журналістики, а також викладачі та регіональні журналісти взяли участь у онлайн-курсі «Війна в Україні на картах», який був зосереджений на візуалізацію інформації, роботу зі спеціальними програмами та особливостями вибору тем під час війни. В межах цього навчального курсу учасники створили публікації, які візуалізували на мапах (опубліковані на сайті https://www.checkregion-ua.info/).

Також під час проєкту було реалізовано 4 презентації українських експертів у Карловому університеті та університеті Масарика, які познайомили слухачів із реаліями російсько-української війни: злочини росіян на території України щодо цивільного населення, інформаційна війна, яку веде Росія проти України та світової спільноти, російська пропаганда та її вплив у світі.

Проєкт «Використання даних у боротьбі проти маніпуляцій та дезінформації» здійснює чеська громадська організація Асоціація з міжнародних питань (AMO) у співпраці з «Інтерньюз-Україна» та texty.org.ua у 2020 – 2021 роках.

Головна мета проєкту – покращити підготовку майбутніх регіональних журналістів через поліпшення можливостей викладачів регіональних факультетів журналістики у сфері роботи із первинними даними та їх використанням у журналістській практиці, та посилення знань про фактчекінг як засіб боротьби проти пропаганди.

Цільовою аудиторією проєкту й надалі залишаються викладачі кафедр і факультетів журналістики та їхні студенти, для яких підготовані фахові семінари від чеських та українських експертів та конкурс студентських журналістських розслідувань на регіональну тематику.

У 2020 році у цьому проєкті пройшло навчання 50 викладачів із факультетів та кафедр журналістики закладів вищої освіти України, реалізовано 75 онлайн-семінарів у регіонах України та конкурс журналістських розслідувань для студентів-журналістів.

Друга складова проєкту спрямована на боротьбу проти російської пропаганди за допомогою фактчекінгу. АМО вже шостий рік поспіль редагує чеську версію веб-сторінки Stopfake.org та проводить для студентів чеських університетів лекції на тему російської пропаганди та її вплив на прикладі України.

Цей проєкт є продовженням проєктів із 2016 – 2019 років, які були спрямовані на використання фактчекінку як важливу складову журналістської праці.

Проєкт здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії в межах програми TRANS.

У 2018 – 2019 роках Асоціація з міжнародних питань спільно з українськими партнерами Центром аналітики та інвестигативної журналістики та StopFake.org реалізувала проєкт Посилення громадянського контролю в регіонах України ІІ.

Проєкт був спрямованих на об’єктивне та незалежне інформування української громадськості про події в регіонах посередництвом спростування неправдивої інформації. Ми зосередилися на підвищенні якості навчання на факультетах та кафедрах журналістики в українських університетах та на незалежній перевірці заяв та висловлювань регіональних політиків, на посилення усвідомлення про фактчекінг як засіб боротьби проти пропаганди.

У 2018 – 2019 роках відбулося сім дводенних семінарів для викладачів закладів вищої освіти на тему фактчекінгу. Потім було здійснено 76 семінарів у регіонах України для понад 1300 студентів факультетів та кафедр журналістики. Отримані знання студенти застосували на практиці при створенні фактчекінг-матеріалів, які були опубліковані на сайті https://www.checkregion-ua.info/.

На завершення року  в Києві відбувалися конференції для найбільш активних викладачів та студентів, які підготували найкращі матеріали.

У Чехії відбулося вісім лекцій українських експертів для чеських студентів та фахової спільноти, які наголошували на небезпеці пропаганди та наслідках дезінформації у медіа на реальних прикладах з України.

У 2018 – 2019 роках у чеській версії веб-сторінки StopFake.org було опубліковано 350 матеріалів.

Проєкт «Посилення громадянського контролю в регіонах України» у 2016–2017 роках здійснювався АМО, щоб сприяти об’єктивному та незалежному інформуванню української громадськості через боротьбу із неправдивою інформацією.

Під час цього проекту чеська громадська організація Demagog.cz провела навчання для українських тренерів, які працюють у Stopfake.org a Factcheck.ua. Після вишколу українські фахівці провели 41 семінар у регіонах України. Метою семінарів було  наблизити метод фактчекінгу як засіб боротьби проти російської пропаганди та інструмент посилення суспільного контролю на регіональному рівні. У семінарах взяло участь майже 1500 студентів, журналістів та місцевих громадських активістів.

Було створено інтернет ресурс  http://checkregion-ua.info, де публікувалися статті регіональних авторів, які пройшли навчальним курсом українського координатора проєкту Олександра Гороховського.

Восени 2016 року за участі засновника Stopfake.org Євгена Федченка розпочала роботу чеська версія Stopfake.org. У Чехії було проведено 10 заходів, на яких виступили українські експерти та познайомили чеську громадськість (понад 400 учасників) із небезпекою російської пропаганди.